• Bizi Arayın: +90 232 441 16 61
  • Email: info@fonetsan.com.tr
  • Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
RISC-V teknolojisi nedir ?

RISC-V teknolojisi nedir ?

risc v cpuRISC-V teknolojisi nedir ?

RISC-V, açık kaynaklı bir işlemci tasarımı ve mikroişlemci mimarisidir. RISC-V, "Reduced Instruction Set Computing (Azaltılmış Komut Seti Bilgisayarları)" teriminin kısaltmasıdır.

RISC-V'nin en önemli özelliklerinden biri, lisanslama ücretlerinin olmamasıdır. Diğer işlemci tasarımlarının aksine, RISC-V kullanımı için herhangi bir lisans ücreti ödenmesi gerekmez. Bu nedenle, RISC-V, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ve geliştiriciler tarafından tercih edilmektedir.

RISC-V ayrıca, birçok farklı uygulama alanı için özelleştirilebilir ve ölçeklenebilir olması ile de dikkat çeker. Bu, farklı işlemci tasarımlarının kolayca oluşturulabilmesini sağlar ve özellikle entegre devreler (IC'ler) için özelleştirilmiş çözümler sunar.

Sonuç olarak, RISC-V açık kaynaklı bir işlemci tasarımı olarak hem kullanıcıların hem de işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir seçenek sunar ve gelecekte daha yaygın olarak kullanılması beklenmektedir.


Fonetsan

FONETSAN
Teknoloji Danışmanlığı & Proje Şirketi

FONETSAN Bilgi Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. olarak; 2000 yılında çıkmış olduğumuz bu yolda siz değerli iş ortaklarımiz ile birlikte İzmir'in sayılı teknoloji çözümleri firmalarından biri olduk. Bu süreçte; birbirinden değerli projelere imza attık. Türkiyenin önde gelen projeleri dahil olmak üzere güçlü markalar ile sonuca giden projelerde yer alarak sizlere hizmet vermenin gururunu yaşamaktayız. Bugüne geldiğimizde sizlere daha kapsamlı ve profesyonel hizmetler verebilmemiz adına bundan sonraki dönemde FONETSAN A.Ş. olarak yolumuza devam ediyoruz.

 

Güncel Haberler

Bütün Haberler

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma
09:00 - 18:00
Cumartesi
09:00 - 14:00
Pazar
Kapalı